Loading

 Domača stran >> Znamenja in čudeži >> Svetlobni križi

Svetlobni križi

Prvi svetlobni križ se je pojavil maja 1988 v oknu nekega stanovanja v predmestju Los Angelesa. V nekaj dneh se jih je v tem mestu pojavilo še dvanajst. Nekaj tednov preden se je pojavil prvi križ, je Benjamin Creme oznanil, da namerava Maitreja svet presuniti z zelo nenavadnim svetlobnim pojavom. Kasneje so se svetlobni križi začeli pojavljati po vsem svetu. Tudi v Sloveniji jih je kar nekaj, prvega je 4. februarja 1996 v svojem stanovanju v Novem mestu opazila Tatjana Lintner. Istega dne se je Maitreja v Ljubljani v neki cerkvi pojavil pred 300 verniki. (Kje točno se je pojavil, še ni znano, ker nihče od takrat prisotnih o tem ni javno spregovoril.) Svetlobni križi izžarevajo nekaj nenavadnega, veliko ljudi poroča, da se jim je, po tem, ko so si križ ogedali, življenje povsem spremenilo, nekateri so tudi ozdraveli. fotografija: Svetlobni križ v Novem mestu

Svetlobni križi pod drobnogledom znanosti

Način pojavljanja svetlobnih križev v okenskih steklih je skrivnost, ki jo pozna le Maitreja, in tega pojava današnja znanost nikakor ne more pojasniti. Kljub temu bodo bralce morda zanimali v nadaljevanju opisani poizkusi, ki sta jih opravili dve mladi študentki fizike.
      Svetlobni križi se pojavljajo v reliefnem okenskem steklu, kakršnega so izdelovali pred več deset leti. Križi so vidni v oknih zasebnih hiš, bolnišnic in cerkva. Najbolj so vidni ponoči, na drugi strani stekla mora biti vir svetlobe (žarnica, sveča ...). Očividci temu pojavu pravijo čudež in poročajo o ozdravitvah, nekateri pa prepotujejo tudi več sto kilometrov samo zato, da bi se naužili njegove lepote.
      Ko so mediji obširno poročali o čudežnih križih, so za mnenje o tem 'nerazložljivem pojavu' povprašali tudi znanstvenike. Nekateri znanstveniki so bežno pregledali okna in še bolj površno komentirali, da križi nastanejo zaradi posebne zgradbe stekla, umazanije, ali atmosferskih vplivov. Sicer pa znanstveniki svetlobnih križev nikoli niso bolj temeljito preučili.
      Pred nekaj leti pa sta na nizozemski tehnični univerzi v Delftu dve študentki tretjega letnika fakultete za tehnično fiziko svetlobnim križem vendarle namenili več pozornosti. Carolynne Montijn in Hadwig Rotteveel sta ta pojav preučevali več kot 10 mesecev. To temo jima je predlagal njun učitelj fizike, ki se je pred tem o novodobnih čudežih in pojavu svetlobnih križev pogovarjal z novinarjem neke znanstvene revije. Profesor teh pojavov ni znal pojasniti, zato so ga začeli zanimati.
      Hedwig pravi: "Za nas je bil pojav velik izziv zlasti zato, ker smo bili najbrž prvi, ki smo ga poizkusili pojasniti v znanstvenem laboratoriju. Obenem smo imeli z njim tudi težave, ker je o njem komaj kaj znanstvenih podatkov, na katere bi se lahko oprli, in tako smo morali začeti iz nič. Pozanimali smo se, če obstaja kaj literature o tej temi. Izkazalo se je, da je pravkar izšla knjiga Znamenja nove dobe, ki jo je napisal Nizozemec Richard Bremer. Opisuje pojavljanja svetlobnih križev, jokajoče Marije in številne druge čudeže, ki se dogajajo po vsem svetu. Pred tem nismo niti slutili, da so ti pojavi tako številni in da je bila o tem napisana celo knjiga.
      Potem smo preiskali internet, vtipkali smo "svetlobni križ" ("cross of light") in odkrili spletne strani Share International in poročila medijev na to temo. Poleg tega smo našli film o svetlobnih križih, ki ga je posnel Frances Robinson. Na koncu smo dobili priložnost, da si izposodimo majhen kos stekla, ki je bil pred nekaj leti izrezan iz okna v Kanadi in na katerem je bil jasno viden rdeč svetlobni križ. To je bilo vse, kar smo imeli, toda pokazalo se je, da je bilo dovolj za naše namene.
      Brali smo teorije o tem, da so križi najbrž znamenja nekega velikega duhovnega dogajanja v svetu. Kljub temu smo menili, da je križe mogoče v steklu znanstveno pojasniti tudi, če bi bilo to res. Tako smo začeli z delom, da bi to preizkusili in dokazali."


fotografija: Svetlobni križ v Zg. Brniku pri Kranju

Računalniška simulacija
"Naš cilj," nadaljuje Carolyne, "ni bil dognati vzrokov nenadnih sprememb na oknih, ampak odkriti, kako lahko steklo ustvari tako nenavaden vzorec. Napisali smo tri različne računalniške programe, ki simulirajo lomni vzorec (način, kako se lomi svetloba pri prehodu skozi steklo) za lom na programsko določenem tridimenzionalnem objektu. Potem smo izmerili površinski profil dveh kosov reliefnega stekla: profil običajnega stekla, na katerem se vidi oblika blazine (ko skozenj sveti svetloba) in profil kanadskega kosa, na katerem se pokaže križ. Določili smo lomni količnik stekla v tistem kosu stekla, ki ustvarja vzorec v obliki blazine. Na podlagi posebne matematične metode smo izračunali polinomsko funkcijo, ki opisuje dejanski površinski profil. Tako dobljeni funkciji (za vsako steklo ena, op. pr.) sta bili nato obdelani z drugo programsko simulacijo z uporabo teorije, ki temelji na predpostavki, da se vzorec svetlobe pojavi zaradi preprostega loma svetlobe (Snelliusov zakon). Poleg tega smo napisali tudi tretji - kontrolni program, ki uporablja izmerjene dimenzije brez matematične metode. S temi simulacijami smo poizkusili ugotoviti, ali obstaja vrednost lomnega količnika, pri kateri nastane svetlobni križ."


fotografija: Svetlobni križ v Idriji

Identični križi
"Rezultati so bili presenetljivi," pravi Hedwig. V njunem 110 strani dolgem poročilu, ki je bilo predstavljeno na delftski univerzi leta 1998, sta zaključili, da njun računalniški program ustvarja zares dobre kopije svetlobnih križev. "Najina simulacija se zelo dobro ujema z dejansko sliko, tako oblika kot velikost vzorca sta videti enaka kot pri dejanskem križu. Z drugimi besedami: križ sva simulirali do najmanjše podrobnosti. Najin zaključek je, da lahko spremembo od običajne oblike do slike križa pripišemo spremembi lomnega količnika na vrednost, ki je točno 1,561. Kadar se torej svetloba lomi na steklu s točno takim lomnim količnikom, se pokaže slika križa. Seveda," pravi Carolynne, "da bi se nenadna sprememba oblike pojavila na oknu, se je morala površina okna nekako spremeniti. Glede na to, da so se križi pojavili po vsem svetu, je zelo neverjetno, da so nenadne spremembe vzorca povezane z vrsto stekla, ki ga uporabljajo v proizvodnem procesu. To nam je potrdilo tudi neko lokalno steklarsko podjetje. Čeprav smo z vidika fizike uspešno prikazali, da se pojavi ta posebna oblika križa, kadar se svetloba lomi na reliefnem steklu z natančno določenim lomnim količnikom, bodo torej potrebne nadaljnje raziskave dejanskih vzrokov za nenavadni pojav. Morda bi bili lahko povezani z mikroskopskimi spremembami površine stekla, ki jih povzroči, na primer, močno čiščenje, teoretično pa lahko tudi sprememba molekularne strukture okna. Po najinem mnenju mora tudi za ta del uganke obstajati enako trdna razlaga."


Svetlobni križi v oknih veleblagovnice na Japonskem, ki jih je oktobra 2003 fotografiral Takeshi Shimazaki.
      (Mojster Benjamina Crema je potrdil, da je te svetlobne križe ustvaril Maitreja.)


Svetlobni križ, ki ga je na vrata otroške sobe v Šindžuku-kuju v Tokiu na Japonskem manifestiral mojster iz Tokia. Poslala Harumi Kawano.


Svetlobni križ, ki ga je z energijo prežel Maitreja, se je leta 2007 pojavil v oknu kopalnice Monice Knuckey iz Hackham Westa v Južni Avstraliji.


Svetlobni križ, ki ga je Maitreja manifestiral na steklena vrata porodnišničnega oddelka bolnišnice v Kehlu v Nemčiji. Prva ga je januarja 2006 opazila Annemarie Binder, ki je tudi poslala fotografijo.